Et Döner Tarifi

Et Döner Tarifi İçin Malzemeler

300 gram dana eti

1 adet soğan

2 diş sarımsak

1 tutam kekik

1 tutam kuru biberiye

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 çay kaşığı kırmızı toz biber

1 çay kaşığı kimyon

Tuz

Karabiber

1 yemek kaşığı tereyağı

 

Dürüm yapmak için;

Lavaş pide

 

Et Döner Nasıl Yapılır?

 1. Eti buzluktan çıkardıktan sonra, çok az çözülmesini bekleyin. Yalnız bu noktada, eti çok çözdürmemek oldukça önemli çünkü eti çok ince yaprak halinde doğramamız lazım ve et hala buzluyken bu işlemi yapmak daha kolay oluyor.
 2. İnce ince doğradığımız etleri bir kaba alıp, üzerine 1 soğanı rendeliyoruz. Soğanı rendelemek, suyunu bırakmasını sağladığı için etlere daha çok nüfuz etmesini sağlıyor.
 3. 2 diş sarımsağı da ezerek, etlere ekliyoruz.
 4. Sıvı yağ ve baharatları da ekleyerek, elimizle bir güzel karıştırıyoruz.
 5. Hazırladığımız etleri, karıştırma kabının içerisinde bir poşete geçirerek dinlenmesi ve marinasyonunu iyice içine çekmesi için buzdolabına kaldırıyoruz. Zamanınız varsa 5-6 saat buzdolabında dinlendirmeniz harika olacaktır. Yoksa 1-2 saat de yeterlidir.
 6. Dinlenme süreci bittiğinde, yağ koymadan ısıttığımız yapışmaz bir tavaya etlerimizi alıyoruz. Ancak tavanın güzelce ısınmış olması önemli. Etlerin marinasyonunda zaten yağ kullandığımız için, tekrar tavaya yağ eklemeye gerek yok.
 7. Tavaya aldığımız etleri, orta ateşte hızlıca çeviriyoruz. Etler hemen pişecektir, tavada çok tutup sertleştirmeye gerek yok.
 8. Etlerin rengi kahveye döndüğünde ve yer yer hafif kızardığında, tavaya yarım yemek kaşığı tereyağı ekleyip şöyle bir karıştırıyoruz. Tereyağını ekleyince, tavanın altını kapatabilirsiniz.
 9. Eğer dürüm yapmak istiyorsanız, ısıtılmış lavaş ekmeklerini kullanabilirsiniz.
 10. Dürümün içinde kullanmak için; kıvırcık, domates, biber ve bol soğandan oluşan sadece biraz zeytinyağı eklemiş bir salata hazırlayabilirsiniz.
 11. Lavaş ekmeklerin içine döner ve salatadan bolca koyarak sarın.